Results - 7th July 1996

1 Appleton Trophy under prelim, boys, 9 and under
 1Luke Chilcott
 2Kieran Hopcraft
   
2 Graeme Blair Trophy under novice, girls, 9 and under
 1Danielle Wanstall
 2Rachel Hurst
 3Jade Lipyeat
 4Katie-Jayne Alston
 5Jade Hinksman
 6Amy Lennon
 7Nadia Bentley-Craddock
 8Danielle Lait
 9Laura Ditch
 10Jennifer Mayes
 11Hayley Hawkes
 12Sophie Trevelyan
   
3 Trophy Shop Trophy under prelim, boys, 10 and over
 1Daniel Crundwell
   
4 Kenvale Trophy under novice, girls, 10 and over
 1Aimée Wells
 2Lyndsay Harle
 3Rosemary Chester
 4Victoria Squibb
 5Samantha Spicer
 6Rebecca Williams
   
5 Novice Cup under prelim and holding novice only, girls
 1Amy Baker
 2Rebecca Wanstall
 3Clarissa Lait
 4Nina Jay
 5Alex Hawkins
 6Natalie Petroczi
   
6 Ice Bowl Trophy prelim, girls
 1Emma Neaves
 2Helen Attlesey
 3Rebecca Creasey
 4Colleen Stammers
 5Angela Meekums
 6Samantha Grootveld
 7Jennifer Harris
   
7 Gaswarm Trophy prelim, boys
 1John Hamer
 2Barrie Haigh
   
8 Etta French Memorial Trophy inter-bronze, mixed, 11 and under
 1Donna Luckhurst
 2Shelley Tapsell
 3Natasha Branson
   
9 Bronze Trophy inter-bronze, mixed, 12 and over
 1Rebecca Langley
 2Kate Reed
 3Leigh Gilley
   
10 Perry & Partners Trophy bronze, mixed any age
 1Nikki Valls-Russell
 2Kevin Whitehead
   
14 R & R Junior Sports Shield under prelim, solo artistic
 1Luke Chilcott
 2John Hamer
 3Rebecca Wanstall
   
15 R & R Sports Shield under bronze, solo artistic
 1Natasha Branson
 2Donna Luckhurst
 3Kate Reed
 4Angela Meekums
 5Colleen Stammers
   
17 GID&FSC Exhibition Cup any age & standard, artistic for 2 to 6 skaters
 1Colleen Stammers, Rebecca Creasey, Jennifer Harris, Emma Neaves
 2Natasha Branson, Luke Chilcott

 

Results - 14th July 1996

11 Vertex Trophy inter-silver
 1Victoria Odhams
   
12 Senior Cup silver
 1Lisa Tortoroli
   
16 GID&FSC Artistic Cup any standard, 1 or 2 skaters, artistic
 1Lisa Tortoroli
 2Kelly Beamish
   
18 Dinham Pairs Trophy under prelim pairs
 1Jade Hinksman & Luke Chilcott
   
19 Senior Pairs Trophy prelim pairs and above
 1Rebecca Langley & Tim Harrison
   
20 Shirelle Kyle Shield silver dance and below, solo
 1Su Penwill
 2Barrie Haigh
 3Alexander Long
   
21 Evening Post Trophy any standard/age couples dance
 1Su Penwill & Bill Nash
 2Eleanor Shave & Alexander Long
 3Donna Luckhurst & John Hamer
 4Emma Cundiff & Barrie Haigh
   
22 Paynter Novice Dance Award under prelim, any age, couples dance
 1Donna Luckhurst & John Hamer
 2Emma Cundiff & Keith Paynter
 3Sue Richards & John Hemsley
 4Jean Paynter & Ron Packman
 5Jean Paynter & Martin Hall
   
23 Colleen's Dance Club Cup under novice dance, under 16, solo
 1Leigh Gilley
 2Emma Neaves
 3Rebecca Langley
 4John Hamer
 5Luke Chilcott
 6Samantha Grootveld
 7Lara Middleton
   
24 Social Club Cup under bronze dance, under 17, solo
 1Donna Luckhurst
 2Eleanor Shave
 3Kate Reed
 4Eleanor McKeand
 5Kelly Beamish
 6Gemma Sterba
 7Colleen Stammers