Results - 19th July 1998

1 Appleton Trophy under prelim, boys, 9 and under
 1Kieran Hopcraft
 2Ben Robinson
 3Philip Chester
 4Matthew Suggars
   
2 Graeme Blair Trophy under novice, girls, 9 and under
 1Hannah Smith
 2Alexandra Gunnill
 3Lucy Wood
 4Caroline Smith
 5Natasha Risely
 6Danielle Matthews
   
3 Trophy Shop Trophy under prelim, boys, 10 and over
 1Luke Gallacher
 2Sandor Petroczi
   
4 Kenvale Trophy under novice, girls, 10 and over
 1Sophie Trevelyan
 2Samantha Spicer
 3Samantha Anandappa
 4Rosemary Chester
 5Sian Carey
 6Lauren Matthews
   
5 Novice Cup under prelim and holding novice only, girls
 1Hayley Hawkes
 2Lucie-Jayne Smith
 3Jade Hinksman
 4Aimeé Wells
 5Samantha Gunnill
 6Lindsay Harle
 7Amanda Witham
 8Victoria Squibb
 9Jayne Rodger
   
6 Ice Bowl Trophy prelim, girls
 1Jade Lipyeat
 2Amy Wood
 3Rachel Hurst
 4Amy Baker
 5Natalie Petroczi
   
7 Gaswarm Trophy prelim, boys
 1Luke Chilcott
   
8 Jonathan Law Memorial Trophy inter-bronze, mixed, 11 and under
 1Amy lennon
 2Danielle Wanstall
   
9 Bronze Trophy inter-bronze, mixed, 12 and over
 1Jennifer Harris
 2Colleen Stammers
 3Rebecca Wanstall
 4Leigh Gilley
   
10 Perry & Partners Trophy bronze, mixed any age
 1Emma Neaves
 2Shelley Tapsell
 3Donna Luckhurst
 4Rosy Mauceri
   
11 Vertex Trophy inter-silver programme or elements
 1John Hamer
   
12 Senior Cup silver programme or elements
 1Kevin Whitehead
   
14 R & R Junior Sports Shield under prelim, solo artistic
 1Hannah Smith
 2Lucie-Jayne Smith
 3Hayley Hawkes
 4Jade Hinksman
 5Sophie Trevelyan
 6Lucy Wood
 7Samantha Gunnill
 8Samantha Hayes
   
17 GID&FSC Exhibition Cup any age & standard, artistic for 2 to 6 skaters
 1Luke Chilcott, Jennifer Harris, Colleen Stammers
 2Hayley Hawkes, Jade Lipyeat
 3Donna Luckhurst, Shelley Tapsell
   
18 Dinham Pairs Trophy under prelim pairs
 1Jade Hinksman & Luke Chilcott

 

Results - 26th July 1998

15 R & R Sports Shield inter-bronze and below solo artistic
 1Jennifer Harris
 2Luke Chilcott
 3Rachel Hurst
 4Colleen Stammers
 5Nina Jay
 6Amy Wood
   
16 GID&FSC Artistic Cup bronze and above, solo artistic
 1Donna Luckhurst
 2Kate Reed
 3Lisa Tortoroli
 4Shelley Tapsell
   
20 Shirelle Kyle Trophy inter-silver dance and below, solo
european waltz1Leigh Gilley
 2Lisa Tortoroli
 3Donna Luckhurst
 4Barrie Haigh
 5Colleen Stammers
   
blues1Donna Luckhurst
 2Leigh Gilley
 3Lisa Tortoroli
 4Barrie Haigh
 5Colleen Stammers
   
overall1Leigh Gilley
 2Donna Luckhurst
 3Lisa Tortoroli
 4Barrie Haigh
 5Colleen Stammers
   
21 Evening Post Trophy any standard/age couples dance
canasta tango1Donna Luckhurst & John Hamer
 2Juliet Lane & Barrie Haigh
 3Leigh Gilley & Martin Hall
 4Catherine Kempt & Alexander Long
   
14 step1Juliet Lane & Barrie Haigh
 2Donna Luckhurst & John Hamer
 3Leigh Gilley & Martin Hall
 4Catherine Kempt & Alexander Long
   
overall1Juliet Lane & Barrie Haigh
 2Donna Luckhurst & John Hamer
 3Leigh Gilley & Martin Hall
 4Catherine Kempt & Alexander Long
   
22 Paynter Novice Dance Award under prelim, combined age to exceed 40, couples dance
rhythm blues1Tracy Goodman & Keith Paynter
 2Sue Richards & Tom Bell
   
golden skaters waltz1Tracy Goodman & Keith Paynter
 2Sue Richards & Tom Bell
   
overall1Tracy Goodman & Keith Paynter
 2Sue Richards & Tom Bell
   
23 Colleen's Dance Club Cup under novice dance, under 16, solo
prelim foxtrot1Shelley Tapsell
 2Jennifer Harris
 3Rachel Hurst
 4Kieran Hopcraft
 5Lyndsay Harle
 6Lindsey Welch
   
dutch waltz1Jennifer Harris
 2Rachel Hurst
 3Shelley Tapsell
 4Lyndsay Harle
 5Kieran Hopcraft
 6Lindsey Welch
   
overall1Jennifer Harris
 2Shelley Tapsell
 3Rachel Hurst
 4Lyndsay Harle
 5Kieran Hopcraft
 6Lindsey Welch
   
24 Social Club Cup inter-bronze dance and below, under 18, solo
canasta tango1Rosy Mauceri
 2Luke Chilcott
 3Kate Reed
 4Eleanor McKeand
 5Rebecca Wanstall
 6Danielle Wanstall
 7Nina Jay
 8Amy Lennon
 9Victoria Squibb
 10Natalie Petroczi
   
prelim waltz1Rosy Mauceri
 2Kate Reed
 3Luke Chilcott
 4Rebecca Wanstall
 5Eleanor McKeand
 6Danielle Wanstall
 7Nina Jay
 8Amy Lennon
 9Victoria Squibb
 10Natalie Petroczi
   
overall1Rosy Mauceri
 2Kate Reed
 3Luke Chilcott
 4Rebecca Wanstall
 5Eleanor McKeand
 6Danielle Wanstall
 7Nina Jay
 8Amy Lennon
 9Victoria Squibb
 10Natalie Petroczi
    
25 Alice Beatrice Memorial Trophy bronze dance and below, solo free dance
 1Donna Luckhurst
 2Colleen Stammers
 3Leigh Gilley
 4Shelley Tapsell
 5Lisa Tortoroli
 6Luke Chilcott
 7Kieran Hopcraft