Kent Opens

1995 Results

Dance - Sunday 21 May - Free
Class / TrophyResultNameClub / Rink
21 Sophie Jones Solo Dance Trophy1Holly HambrookBracknell
 2Louise EtgartAlexandra Palace
 3David CarterAlexandra Palace
 4Sarah KempBracknell
 5Georgina MalkinBracknell
 6Ann HaighGillingham
 7Holly CullenAlexandra Palace
 8Lucille WithersAlexandra Palace
 9Maya Burnet-SmithBracknell
 10Jonathan RainbirdAlexandra Palace
 11Nicholas TheodorouAlexandra Palace
 12Joelle FinckAlexandra Palace
 13Jane KempBracknell
 14Maggie TomlinAlexandra Palace
 15Charlotte MalkinBracknell
 16Donna LuckhurstGillingham
22 Moss Solo Dance Shield1Craig AshBracknell
 2Louise EtgartAlexandra Palace
 3Jenna MatlaySlough
 4Lisa MelzackSlough
 5Robert ProcterAlexandra Palace
 6Samuel ElliottBracknell
 7Emily FletcherMontem
 8Natasha MoodyBracknell
 9Katy SargentAlexandra Palace
 10Katie DaviesAlexandra Palace
 11Samantha GreenAlexandra Palace
 12Laura SmowtonLea Valley
 13Alexander DenyerLea Valley
 14Natalie ThomasSlough
23 MK Dance Trophy1Holly Hambrook
& Craig Ash
Bracknell
 2Catherine Kempt
& Alexander Long
Gillingham
 3Suzanne Penwill
& Barrie Haigh
Gillingham
 4Maureen Marsh
& Peter Marsh
Streatham
 5Sarah Dalley
& Bill Clay
Gillingham
25 Penwill Dance Trophy1Faye LovenburySolihull
 2Jenna MatlaySlough
 3Samantha GreenAlexandra Palace
 4Jane VosperAlexandra Palace
 5Katy SargentAlexandra Palace
 6Louise EtgartAlexandra Palace
 7Katy DaviesAlexandra Palace
 8Chlöe KyriacouAlexandra Palace

 

Free Skating - Monday 22 May and Tuesday 23 May - Dance
Class / TrophyResultNameClub / Rink
1 Friendship Trophy1Sari KylmalaMontem
 2J J HudsonGosport
 3Amy SweetmanBracknell
 4Matushka ThomasTMK
 5Kate HensbyTWR
 6Shelley TapsellGillingham
 7Toni-Lee SykesBracknell
 8Nicole AhveeTWR
 9Jessica AbyesinheABR
 10Letitia ChappleChelmsford
 11Samanatha AnandappaGillingham
2 Gwendoline Cup1Clare BellchambersLea Valley
 2Lauren CattsSlough
 3Laura DuffyGosport
 4Sarah DaleGosport
 5Jodie TakharGosport
 6Gemma PresleyMilton Keynes
 7Hayley HowardBracknell
 8Jessica AbyesinheABR
 9Kylie TaylorChelmsford
 10Charlotte LaneLea Valley
 11Clarissa LaitGillingham
 12Lara MiddletonGillingham
 13Rebecca WanstallGillingham
 14Amy WoodGillingham
3 Kent Invicta Cup for Girls1Gemma DaveyChelmsford
 2Jennifer PakulsBracknell
 3Maggie TomlinAlexandra Palace
 4Georgina WhelanIsle of Wight
 5Amanda KershawIsle of Wight
 6Jane KempStevenage
 7Caroline SheppardBracknell
 8Holly MurrayIsle of Wight
 9Hannah GilbertChelmsford
 10Laura HensbyTWR
4 GID&FSC Shield1Suzanna DaggerBracknell
 2Camilla LongdonIsle of Wight
 3Kerry SickelmoreChelmsford
 4Lisa BellchambersLea Valley
 5Rosy MauceriGillingham
 6Laura ComleyLea Valley
 7Helen AttleseyGillingham
 8Rebecca PenfoldAlexandra Palace
 9Emma BradburyAlexandra Palace
 10Angela TaitChelmsford
 11Sally SmithAlexandra Palace
 12Jennifer HarrisGillingham
 13Samantha GrootveltGillingham
 14Tracy ChappleChelmsford
 15Cara JarmanAlexandra Palace
 16Rebecca CreaseyGillingham
5 Luke Chilcott Trophy1Dale McNeillMontem
 2Christopher FramptonGosport
 3Matthew HurstChelmsford
 4Robert DinsdaleGillingham
 5Billy FowlerGillingham
 6Luke ChilcottGillingham
6 Kent Invicta Cup for Boys1James PenfoldAlexandra Palace
 2David CarterAlexandra Palace
 3Justin TapsellGillingham
7 Pauline Wood Trophy1Georgina WhiteChelmsford
 2Alexandra WhiteChelmsford
 3Sacha TurnerSwindon
 4Donna LuckhurstGillingham
 5Cleo McGeeAlexandra Palace
 6Natasha BransonGillingham
8 Howarth Shield1Kerry WalterLea Valley
 2Emma NeavesGillingham
 3Rebecca LangleyGillingham
 4Mollie BrookerSwindon
 5Rochael Nicholas-GaspardLea Valley
 6Miranda LongdonIsle of Wight
 7Melissa LongdonIsle of Wight
 8Kimberley MooreSwindon
 9Keri JacksonGosport
 10Amanda GardnerGuildford
 11Katie DaviesAlexandra Palace
 12Eleanor RobertsMilton Keynes
 13Joanna MilesMilton Keynes
 14Angela MeekumsGillingham
9 Fred Chilcott Memorial Trophy1Simon SurridgeMilton Keynes
 2Robert PaxtonIsle of Wight
 3Stuart MaddenChelmsford
 4Kevin WhiteheadGillingham
 5Duncan McCormickTMS
 6Matthew JacksonGosport
 7Nicholas TaylorSwindon
 8Tim HarrisonGillingham
10 Sharon Friend Trophy1Hayley PettittMilton Keynes
 2Victoria OgdenMilton Keynes
 3Kirsty-Jane LundMilton Keynes
 4Louise SinfieldGuildford
 5Lisa BabbTMS
 6Melanie CrippsAlexandra Palace
 7Sarah BloomfieldBracknell
 8Louise MurrayIsle of Wight
 9Nikki WhateleyIsle of Wight
11 Ice Bowl Trophy1Ross TomsenSwindon
 2Stephen GreenGillingham
12 Jane Elizabeth Cup1Vikki HodgesRomford
 2Amy PettittMilton Keynes
 3Victoria BeckettChelmsford
 4Victoria OdhamsBracknell/Gillingham
 5Ruth FarleyTMS
 6Victoria WrightMontem
13 Maureen Grogan Free Skating1Sarah KempStevenage
 2Angela GilmoreEast Kilbride
 3Lisa SmithSwindon
 4Donna ReadSwindon
 5Carrie-Anne MorrisSwindon
 6Wendy DayGuildford
 7Clair Louise RankinHumberside
15 Print-a-Present Trophy1Felicia HopkinsonDeeside
 2Anna PagliariSolihull
 3Lydia GoldblattQueens
 4Shelley McKerrellEast Kilbride
17 College Cup1Jamie SpiteriQueens
 2Jeanette YoungHumberside
19 Kent Invicta Pairs Cup1Sarah Dinsdale
& David Dinsdale
Gillingham
 2Rebecca Creasey
& Darren Wool
Gillingham
 3Donna Luckhurst
& Robert Dinsdale
Gillingham
20 GID&FSC Pairs Trophy1Marie Powers
& Neal Bone
Ashfield
 2Emma Neaves
& Kevin Whitehead
Gillingham
 3Alexandra White
& Stuart Madden
Chelmsford
 4Rebecca Langley
& Tim Harrison
Gillingham
26 Joanne Conway Artistic Cup1Gemma GracieRomford
 2Louise MurrayIsle of Wight
 3Natasha BransonGillingham
 4Scheli FordRomford
 5Melissa LongdonIsle of Wight
 6Rebecca CreaseyGillingham
 7Davinia PaxtonIsle of Wight
 8Melanie CrippsAlexandra Palace
 9Donna LuckhurstGillingham
 10Rosy MauceriGillingham
 11Terri FlemingIsle of Wight
 12Cara JarmanAlexandra Palace
 13Nikki Valls-RussellGillingham
 14Kelly BeamishGillingham
 15Sally SmithAlexandra Palace
27 Rose Artistic Trophy1Wendy DayGuildford
 2Anna PagliariSolihull
 3Felicia HopkinsonDeeside
 4Lisa TortoroliGillingham

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!