ko header

1999 Results

Free Skating - Monday 17 May and Tuesday 18 May - Dance
Class / TrophyResultNameClub / Rink
1 Friendship Trophy1Phillipa PickardHull
 2Sian TerryGuildford
 3Rebekah HatherHull
 4Claire MillerBasingstoke
 5Millie WilkieRomford
 6Fiona PiggottBasingstoke
 7Cara NullmeyersRomford
 8Lucy-Anne WoodGillingham
 9Amber BleaseStreatham
 10Caroline SmithGillingham
 11Harriet JohnstonGillingham
 12Emma SewellHull
 13Sophie JonesGillingham
 14Megan JohnstonGillingham
2 Gwendoline Cup1Bobbie-Mary DeanAlexandra Palace
 2Courtney StubbsRomford
 3Hayley EmburyMontem
 4Gabriella DaveyAlexandra Palace
 5Alexandra GunnillGillingham
 6Gemma ReeveChelmsford
 7Leigh Anne RogersAlexandra Palace
 8Jessica BrammallPeterborough
 9Rachel HislaireAlexandra Palace
 10Natalie GardnerQueens
 11Laura ToltonPeterborough
 12Amy SandersBasingstoke
 13Amelia VerriRomford
 14Katharine Lea-RobbinsAlexandra Palace
 15Jodie KalinaPeterborough
 16Lesley MurphyGillingham
 17Alessandra FelberQueens
 18Chloë Jessica QuintonGillingham
3 Kent Invicta Cup for Girls1Ashley PiroQueens
 2Katie ArcherIsle of Wight
 3Francesca FelberQueens
 4Jade SpongRomford
 5Rosana LittletonBasingstoke
 6Charlotte Lea-RobbinsAlexandra Palace
 7Shannon LoaneBasingstoke
 8Hannah SmithGillingham
 9Jade GardnerHull
 10Suzanne RaymondIsle of Wight
 11Emily FarrowBracknell
 12Lucy HollambyGuildford
 13Kirsty GreenChelmsford
 14Katie TurnerBracknell
 15Alice MurrayIsle of Wight
 16Emma EdwardsQueens
 17Sarah VallimarescuQueens
4 GID&FSC Junior Shield1Jessica HermanAlexandra Palace
 2Sophia Alexandra McMahonAlexandra Palace
 3Meredith Jones-RussellAlexandra Palace
 4Sophie TrevelyanGillingham
 5Lucy EggletonGillingham
5 GID&FSC Shield1Becky GriffithsBasingstoke
 2Georgie HooperAlexandra Palace
 3Chiara VinciQueens
 4Samantha LoaneBasingstoke
 5Hannah GibeonAlexandra Palace
6 Syncro Trophy1Michelle MerchantAlexandra Palace
 2Debbie ElkinIsle of Wight
 3Samantha GunnillGillingham
 4Catherine TyasGillingham
 5Sophie WrightAlexandra Palace
7 Pauline Wood Trophy1Tabitha MayerMilton Keynes
 2Beverley CarstairsHull
 3Jade HinksmanGillingham
 4Holly KirkbrideBracknell
 5Terri-Louise SykesRomford
 6Skye AndruszkoSlough
8 Howarth Shield1Catherine Yvonne RossColeraine
 2Gemma PeacockRomford
 3Lucy HurleyAlexandra Palace
 4Georgina O'HanlonBasingstoke
 5Hannah McClymontAlexandra Palace
 6Hayley HawkesGillingham
 7Jade WhitlockBasingstoke
9 Rebelle Trophy1Maeve DillonColeraine
 2Catherine JacobRomford
 3Pippa TeagueColeraine
 4Nicola ZagonRomford
 5Carly NorrisChelmsford
 6Jade PaultonBasingstoke
 7Gemma LongIsle of Wight
 8Daniella DaveyAlexandra Palace
10 Sharon Friend Trophy1Nicola McNabChelmsford
 2Jodie AnnendaleHull
 3Lucy MorganAlexandra Palace
 4Antionette HempelBasingstoke
 5Daniella DraperRomford
 6Amy LennonGillingham
 7Felicity MillsAlexandra Palace
 8Billie NorthRomford
 9Jade LipyeatGillingham
 10Kelly ArtemiouAlexandra Palace
11 Margaret Bailey Memorial Trophy1Sarah MasseyPeterborough
 2Lisa ArtemiouAlexandra Palace
 3Debbie DraperRomford
 4Kimberley Louise MulgrewColeraine
 5Danielle WanstallGillingham
 6Rebecca WanstallGillingham
 7Rachel HurstGillingham
 8Joanne StevensonRomford
 9Amanda KershawIsle of Wight
 10Amy WoodGillingham
 11Charlotte KellyRomford
 12Colleen StammersGillingham
12 Jane Elizabeth Cup1Laura ToddPeterborough
 2Laura MatthewsAlexandra Palace
 3Nina HewitsonRomford
 4Brydie NevattGuidlford
 5Lauren TuttyHull
 6Jade CarverHull
 7Donna LuckhurstGillingham
 8Jennifer HarrisGillingham
 9Emma NeavesGillingham
14 Maureen Grogan Free Skating1Kerri-Ann ThomasRomford
 2Mechelle RistRomford
 3Amy JonesRomford
15 Print-a-Present Trophy1Debbie KeeleyBillingham
 2Jenna McCorkellColeraine
 3Alexandra MarrisHull
 4Lucy MouldsBlackburn
 5Katrina More-MolyneuxBasingstoke
 6Nicola ReesHull
 7Jemma ThompsonWhitley Bay
 8Anna MitchellBradford
 9Natalie HaithGrimsby
 10Kerri BrownSheffield
 11Laura TelferErskine
 12Constanse PaulinusSunderland
 13Beth WilsonSheffield
 14Rachel BoysDeeside
 15Letitia FordBournemouth
 16Melissa McGlynnAltrincham
 17Stephanie McFeatMontem
 18Katie BrotherhoodNottingham
 19Lucy MunzerHull
 20Maggie TomlinAlexandra Palace
 21Caryn WhitelawMurrayfield
16 College Cup1Rebecca WakeWhitley Bay
 2Lisa RoseHull
 3Sarah ChattertonHull
 4Vikki WilsonHull
 5Dionne WorganRomford
21 Luke Chilcott Trophy1Christopher MurrayHull
 2Adam TullochRomford
 3Steven WhiteRomford
 4Tadhgh Barwell-O'ConnorRomford
 5Andrew HinksGuildford
 6Matthew KershawIsle of Wight
 7Kieran HopcraftGillingham
 8Matthew SuggarsGillingham
 9Andrew WellsAlexandra Palace
 10Adrian BusoliniAlexandra palace
 11Daniel MiltonStreatham
22 Kent Invicta Cup for Boys1Luke GallacherGillingham
 2Alan SampsonRomford
 3Alexander TaitBasingstoke
 4Daniel CrundwellStreatham
 5Sandor PetrocziGillingham
23 Fred Chilcott Memorial Trophy1Luke ChilcottGillingham
 2Gary MurrayHull
28 Long John Memorial Trophy1Alex DenyerRomford
 2Robert PaxtonBasingstoke
31 Joanne Conway Artistic Cup1Suzanne RaymondIsle of Wight
 2Rosanna LittletonIsle of Wight
 3Alice MurrayIsle of Wight
 4Katie ArcherIsle of Wight
 5Beverley Jane CarstairsHull
 6Carly O'BrienIsle of Wight
 7Claire MillerBasingstoke
 8Charlotte Lea-RobbinsAlexandra Palace
 9Emily FarrowBracknell
 10Amy SandersBasingstoke
 11Bobbie Mary DeanAlexandra Palace
 12Lucy HurleyAlexandra Palace
32 Rosina Memorial Trophy1Natasha BransonGillingham
 2Laura MatthewsAlexandra Palace
 3Jennifer HarrisGillingham
 4Jade LipyeatGillingham
33 Beaver Artistic Cup1Matthew KershawIsle of Wight
 2Luke ChilcottGillingham
 3Daniel CrundwellStreatham
34 Star Bowl Artistic Trophy1Katrina More-MolyneuxBasingstoke
 2Rebecca WakeWhitley Bay
 3Toni-Lee SykesRomford
 4Shelley TapsellGillingham
41 Kent Invicta Pairs Cup1Jade Hinksman
& Luke Chilcott
Gillingham
 2Shannon Loane
& Alexander Tait
Basingstoke
 3Hannah Smith
& Kieran Hopcraft
Gillingham
 4Caroline Smith
& Matthew Suggars
Gillingham

 

Dance - Monday 24 May - Free
Class / TrophyResultNameClub / Rink
51 Sophie Jones Junior Solo Dance1Skye AndruszkoSlough
 2Sophie WalshMontem
 3Luke ChilcottGillingham
 4Tamsyn PackBracknell
 5Amy LennonGillingham
 6Sonny MacDonaldStreatham
 7Rachel MoloneyStreatham
 8Ashley PiroSlough
52 Sophie Jones Solo Dance1Laura WalshMontem
 2Joanne SuttonBracknell
 3Stacey Leigh NicholsonPeterborough
 4Rebecca LangleyGillingham
 5Kerry AustinStreatham
 6Kym CylkowskiPeterborough
 7Lucy Anne PeterBracknell
 8Courtney Louise WelshStreatham
 9Sam MacDonaldStreatham
 10Leanne BurlingBracknell
 11Danielle WanstallGillingham
 12Rebecca WanstallGillingham
 13Lucie PitcherBracknell
53 Beamish Cup1Gemma BarrBracknell
 2Rebecca WanstallGillingham
 3Donna LuckhurstGillingham
 4Colleen StammersGillingham
54 Penwill Solo Dance Trophy1Amy AngoldBracknell
 2Rachel CroninBracknell
 3Donna LuckhurstGillingham
 4Colleen StammersGillingham
55 MK Dance Trophy1Clare Benyon
& Adrian Hyde
Gosport
 2Catherine Kempt
& Barrie Haigh
Gillingham
56 Jones Open Dance Trophy1Juliet Lane
& Barrie Haigh
Gillingham
 2Catherine Kempt
& Barrie Haigh
Gillingham

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!