ko header

2000 Results

Free Skating - Monday 15 May and Tuesday 16 May - Dance
Class / TrophyResultNameClub / Rink
1 Friendship Trophy1Victoria Heath-SmithBasingstoke
 2Kelly HarrisonHull
 3Emma HirstHull
 4Stephanie TelferHull
 5Taigh GilesGillingham
 6Lauren FentonRomford
2 Gwendoline Cup1Sophie JonesGillingham
 2Gabriella DaveyAlexandra Palace
 3Rachel ClarkGillingham
 4Katharine Lea-RobbinsAlexandra Palace
 5Caitlin MasseyPeterborough
 6Taigh GilesGillingham
 7Alexandra HarrisRomford
 8Harriet JohnstonGillingham
 9Daisy PotterGillingham
 10Emma WillbyGillingham
 11Chloë QuintonGillingham
 12Hannah WhitcombeGillingham
 13Olivia Ann ComptonAlexandra Palace
 14Megan JohnstonGillingham
 15Daniella FinchValley
 16Vicky WardGillingham
 17Ashleigh ByrnesValley
 18Bethany WildeRomford
 19Emma TrevelyanGillingham
 20Samantha MargerumGillingham
3 Kent Invicta Cup for Girls1Claire MillerBasingstoke
 2Kirsty HorriganRomford
 3Caroline SmithGillingham
 4Alyson KisielBasingstoke
 5Laura WrightBasingstoke
 6Lesley MurphyGillingham
 7Rebecca HolmanRomford
 8Francesca RobertsRomford
 9Natasha IaconaBasingstoke
 10Lucy-Anne WoodGillingham
 11Fiona PiggottBasingstoke
 12Charley GrayRomford
 13Amber BleaseStreatham
 14Jade SmithGrimsby
4 GID&FSC Junior Shield1Meredith Jones-RussellAlexandra Palace
5 GID&FSC Shield1Talia BarringtonQueens
 2Ashley PiroQueens
 3Jessica HermanAlexandra Palace
 4Chiara VinciQueens
 5Vicky DicksonIsle of Wight
 6Samantha LeoneBasingstoke
 7Sophie TrevelyanGillingham
6 Syncro Trophy1Vicky Griffiths Basingstoke
 2Meghan CrossQueens
 3Lucy EggletonGillingham
7 Pauline Wood Trophy1Katie ArcherIsle of Wight
 2Rachel HislaireAlexandra Palace
 3Rebekah HatherHull
 4Sian TerryGuildford
 5Alice MurrayIsle of Wight
 6Amy DrakeHull
8 Howarth Shield1Lynsey HorsfieldBasingstoke
 2Hannah GibeonAlexandra Palace
 3Hannah SmithGillingham
 4Francesca FelberQueens
 5Charlotte Lea-RobbinsAlexandra Palace
 6Hayley HawkesGillingham
9 Rebelle Trophy1Claire LewisBasingstoke
 2Katie MurphyValley
 3Georgie HooperAlexandra Palace
 4Michelle MerchantAlexandra Palace
 5Lucie-Jayne SmithGillingham
 6Carly NorrisChelmsford
 7Lindsay HarleGillingham
10 Sharon Friend Trophy1Lauren MoserGuildford
 2Tabitha MayerMilton Keynes
 3Jade HinksmanGillingham
 4Phillipa PickardHull
 5Felicity MillsAlexandra Palace
 6Jade LipyeatGillingham
11 Margaret Bailey Memorial Trophy1Lesley GoldGuildford
 2Amanda KershawIsle of Wight
 3Lucy HurleyAlexandra Palace
 4Becky GriffithsBasingstoke
 5Rachel DyerRomford
 6Amy LennonGillingham
 7Laura BellAlexandra Palace
 8Rachel HurstGillingham
 9Lisa WebsterSobell
12 Jane Elizabeth Cup1Antoinette HempelBasingstoke
 2Jade CarverHull
 3Danielle CarterIsle of Wight
 4Alexis WellerSobell
 5Kim CylkowskiPeterborough
 6Beverley CarstairsHull
 7Angela TaitBasingstoke
 8Charlotte WilsonBasingstoke
 9Danielle StynesIsle of Wight
 10Rebecca WanstallGillingham
14 Maureen Grogan Free Skating1Lucy-Jane WilliamsHull
 2Shelley TapsellGillingham
 3Zoë HayGillingham
15 Print-a-Present Trophy1Lilly JohnsonHull
 2Frankie ComleyBasingstoke
16 College Cup1Laura BirdGuildford
 2Sarah ChattertonHull
 3Vicki WilsonHull
 4Veronika BogomolovaGuildford
17 Alfred Long Memorial Trophy1Fiona PalmerHull
21 Luke Chilcott Trophy1Matthew SuggarsGillingham
 2Christopher ThompsonSolihull
22 Kent Invicta Cup for Boys1Daniel CrundwellStreatham
 2Richard ThompsonBracknell
 3Matthew KershawIsle of Wight
23 Fred Chilcott Memorial Trophy1Luke ChilcottGillingham
24 Dales of Rochester Cup1Alex TaitBasingstoke
 2Nicholas HughesMontem
25 Ice Bowl Trophy1Gary MurrayHull
28 Paul Kennell Trophy1John HamerGillingham
31 Joanne Conway Artistic Cup1Claire MillerBasingstoke
 2Victoria Heath-SmithBasingstoke
 3Fiona PiggottBasingstoke
 4Francesca FelberQueens
 5Katie ArcherIsle of Wight
 6Alice MurrayIsle of Wight
 7Sue PriceIsle of Wight
 8Lesley MurphyGillingham
 9Danielle LaitStreatham
 10Chloë QuintonGillingham
 11Lucie-Jayne SmithGillingham
 12Victoria SquibbGillingham
 13Emma WillbyGillingham
 14Lucy EggletonGillingham
32 Rosina Memorial Trophy1Natasha BransonGillingham
 2Jade HinksmanGillingham
33 Beaver Artistic Cup1Luke ChilcottGillingham
 2Matthew KershawIsle of Wight
 3Daniel CrundwellStreatham
41 Kent Invicta Pairs Cup1Jade Hinksman
& Luke Chilcott
Gillingham
 2Sophie Jones
& Matthew Suggars
Gillingham
 3Hannah Smith
& Kieran Hopcraft
Gillingham
 4Caroline Smith
& Sandor petroczi
Gillingham
 5Shannon Loanne
& Alex Tait
Basingstoke
 6Clarissa Lait
& Daniel Crundwell
Streatham
 7Karla Blythe
& Iain Moulden
Milton Keynes
 8Lesley Murphy
& Mark Shillingford
Gillingham

 

Dance - Monday 22 May - Free
Class / TrophyResultNameClub / Rink
51 Sophie Jones Junior Solo Dance1Lucy StrangeCardiff
 2Sophie WalshSlough
 3Leah PickeringBasingstoke
 4Penny CoomesMontem
 5Leah Anne RogersAlexandra Palace
 6Rachel HislaireAlexandra Palace
52 Sophie Jones Solo Dance1Leanne BurlingBracknell
 2Luke GallacherGillingham
 3Genevieve FinertySlough
 4Hannah PringCardiff
 5Rebecca RedmondMontem
 6Richard BoadenBracknell
 7Laura BenhamSlough
 8Dane AndruszkoSlough
53 Beamish Cup1Luke ChilcottGillingham
 2Zelda-Aurora RoperSlough
 3Shelley TapsellGillingham
 4Rebecca WanstallGillingham
 5Tara SephtonBracknell
 6Tamsyn PackBracknell
55 MK Dance Trophy1Clare Benyon
& Adrian Hyde
Gosport
 2Catherine Kempt
& Barrie Haigh
Gillingham
 3Hannah Smith
& Kieran Hopcraft
Gillingham
 4Jodie Takhar
& Andrew Smith
Gosport
61 Margaret Allen Memorial Bowl1Leigh Anne RogersAlexandra Palace
 2Rachel HislaireAlexandra Palace
 3Penny CoombesMontem
 4Tamsyn PackBracknell
 5Ursha ChavdaSlough
 6Sophie WalshSlough
 7Hannah SmithGillingham
 8Rebecca RedmondSlough
 9Claire MillerBasingstoke
 10Laura IngramBracknell
 11Laura BenhamSlough
 12Kathryn WoffingtonBracknell
62 Millennium Cup1Luke ChilcottGillingham
 2Laura WalshSlough
 3Kerry AustinStreatham
 4Lucy StrangeBristol
 5Genevieve FinertySlough
 6Zelda-Aurora RoperSlough
 7Hannah PringCardiff
 8Shelley TapsellGillingham
 9Sara HolroydBracknell
63 Emma Allen Trophy1Jamie WhyteAltrincham
 2Laura WalshSlough
 3Charlotte MalkinAlexandra Palace
 4Alice HarrisonSlough
 5John-Paul PiperCardiff
 6Leanne CushenAlexandra Palace
64 Penwill Solo Dance Trophy1Robyn PascoeMontem
 2Colleen StammersGillingham

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!