ko header

2001 Results

Free Skating - Monday 21 May and Tuesday 22 May - Dance
Class / TrophyResultNameClub / Rink
1 Friendship Trophy1Sophie JonesGillingham
 2Abigail PollardWhitley Bay
 3Alec's ReynoldsNational Ice Centre
 4Gemma CollisMilton Keynes
 5Harriet JohnstonGillingham
 6Tara DungateBracknell
 7Shannon BrownDundonald
 8Taigh GilesGillingham
 9Tameron DrakeDundonald
 10Dannielle BrownChelmsford
 11Tara SmartStreatham
2 Gwendoline Cup1Gemma CollisMilton Keynes
 2Shannon BrownDundonald
 3Tameron DrakeDundonald
 4Leah Stubbs 
 5Melissa Tett-WhiteGillingham
 6Rebecca KemptGillingham
 7Tegan Hemingway-WoodSutton-in-Ashfield
 8Kalee GreenRomford
 9Shani NegusGillingham
3 Kent Invicta Cup for Girls1Natalie Emma WoodwardBasingstoke
 2Amy SandersBasingstoke
 3Rachel Jane ClarkGillingham
 4Caitlin MasseyPeterborough
 5Lucy-Anne WoodGillingham
 6Gabriela DaveyAlexandra Palace
 7Alexandra HarrisRomford
 8Clara PetersDundonald
 9Bethany WildeRomford
 10Laura SutherlandNational Ice Centre
 11Rebecca HolmanRomford
 12Emma WillbyGillingham
 13Megan JohnstonGillingham
 14Samantha MargerumGillingham
 15Hannah WhitcombeGillingham
 16Elizabeth MurphyGillingham
 17Vicky WardGillingham
 18Tara SmartStreatham
4 GID&FSC Junior Shield1Nicole GardinerPeterborough
 2Laura WebbBasingstoke
 3Samantha RennoPeterborough
 4Maia Hemingway-WoodSutton-in-Ashfield
 5Anna WilliamsChelmsford
 6Abigail ShomerAlexandra Palace
 7Shelle LeggeNational Ice Centre
 8Frances NegusGillingham
5 GID&FSC Shield1Abigail GardnerIsle of Wight
 2Yasmin LoweRomford
 3Chloë Jessica QuintonGillingham
 4Francesca RobertsRomford
 5Jade PritchardChelmsford
 6Natalie ClementNational Ice Centre
6 Syncro Trophy1Nadia El AtrashDundonald
 2Melissa EdwardsGillingham
7 Pauline Wood Trophy1Kirsty HorriganRomford
 2Alyson KisielBasingstoke
 3Lesley MurphyGillingham
 4Amber BleaseStreatham
 5Victoria Heath-SmithBasingstoke
 6Naomi AdamsDundonald
 7Caroline SmithGillingham
 8Fiona PiggottBasingstoke
8 Howarth Shield1Lauren TurnerAlexandra Palace
 2Lizzie Archer-DoranMontem
 3Natalie GardinerPeterborough
 4Rosanna LittletonBasingstoke
 4Hannah SmithGillingham
 6Kirsty GreenChelmsford
9 Rebelle Trophy1Jessica HermanAlexandra Palace
 2Carly NorrisChelmsford
10 Sharon Friend Trophy1Alice MurrayIsle of Wight
 2Katie ArcherIsle of Wight
 3Emily FarrowBracknell
 4Rachel HislaireAlexandra Palace
 4Leigh Anne RogersAlexandra Palace
 6Lauren ChambersNational Ice Centre
11 Margaret Bailey Memorial Trophy1Jade HinksmanGillingham
 2Kimberley MulgrewDundonald
 3Sarah MackieDundonald
 4Emma GeorgeDundonald
 5Lucie-Jayne SmithGillingham
 6Hayley HawkesGillingham
 7Katharine FarrowBracknell
 8Khardine SmartStreatham
 9Charlotta BallNational Ice Centre
12 Jane Elizabeth Cup1Gracie PageSolihull
 2Gemma PeacockRomford
 3Orla MooreDundonald
 4Nicola McNabChelmsford
 5Jane FauxChelmsford
 6Lucy MorganAlexandra Palace
 7Natasha BransonGillingham
13 The T Pot1Billie NorthNational Ice Centre
 2Stacey WilsonDundonald
 3Melanie HendersonDundonald
 4Tatiana ChilovaNational Ice Centre
 5Rebecca WanstallGillingham
14 Maureen Grogan Free Skating Trophy1Joanne AustinNational Ice Centre
 2Jennifer RobinsonBracknell
 3Zöe HayGillingham
15 Print-a-Present Trophy1Toni-Lee SykesNational Ice Centre
 2Laura MatthewsAlexandra Palace
 3Catherine RossColeraine
 4Rebecca HillChelmsford
 5Antoinette HempelBasingstoke
 6Shelley TapsellChelmsford/Gillingham
16 College Cup1Karla QuinnDundonald
 2Alexandra WhiteChelmsford
21 Luke Chilcott Trophy1Matthew SuggarsGillingham
 2Joshua SpongRomford
 3Liam DykeGillingham
 4Craig EdwardsGillingham
 5Allan El AtrashDundonald
22 Kent Invicta Cup for Boys1Robert WilliamsChelmsford
 2Philip WoodsChelmsford
 3Ben WilkinsRomford
 4Edward AltonDundonald
 5Luke GallacherGillingham
 6Alan SampsonRomford
 7Richard ThompsonBracknell
 8Joseph WilliamsChelmsford
 9Sandor PetrocziGillingham
 10Christopher SmartStreatham
23 Fred Chilcott Memorial Trophy1Vivian John Parnell-MurphyMontem
 2Richard Martyn SharpeChelmsford
25 Ice Bowl Trophy1Luke ChilcottGillingham
 2Thomas PaulsonNational Ice Centre
28 Long John Memorial Trophy1David DinsdaleGillingham
 2Matthew HerbertChelmsford
29 Robin Cousins Trophy1John HamerGillingham
31 Joanne Conway Artistic Cup1Laura WebbBasingstoke
 2Natalie Emma WoodwardBasingstoke
 3Abigail GardnerIsle of Wight
 4Fiona PiggottBasingstoke
 5Amber BleaseStreatham
 6Abigail PollardWhitley Bay
 7Amy SandersBasingstoke
 8Taigh GilesGillingham
 9Chloë Jessica QuintonGillingham
 10Emma WillbyGillingham
 11Lesley MurphyGillingham
 12Tameron DrakeDundonald
 13Clara PetersDundonald
 14Maia Hemingway-WoodSutton-in-Ashfield
 15Elizabeth MurphyGillingham
32 Rosina Memorial Trophy1Katie ArcherIsle of Wight
 2Alice MurrayIsle of Wight
 3Gracie PageSolihull
 4Natasha BransonGillingham
 4Emma GeorgeDundonald
 6Sarah MackieDundonald
33 Beaver Artistic Cup1Matthew KershawIsle of Wight
 2Luke SmithGillingham
 3Liam DykeGillingham
 4Edward AltonDundonald
41 Kent Invicta Pairs Cup1Sophie Jones
& Matthew Suggars
Gillingham
 2Daniella Finch
& Perry Drake
Valley
 3Shannon Loane
& Alex Tait
Basingstoke
 4Caroline Smith
& Sandor Petroczi
Gillingham
 5Naomi Adams
& Edward Alton
Dundonald
42 GID&FSC Pairs Trophy1Jade Hinksman
& Luke Chilcott
Gillingham
81 JJR Trophy1Laura MatthewsAlexandra Palace
 2Stacey WilsonDundonald
 3Catherine RossColeraine
 4Jennifer RobinsonBracknell
 5Melanie HendersonDundonald
 6Antoinette HempelBasingstoke

 

Dance - Sunday 3 June and Monday 4 June - Free
Class / TrophyResultNameClub / Rink
51 Sophie Jones Junior Solo Dance Trophy1Sophie WalshSlough
 2Tamsyn PackBracknell
 3Lesley MurphyGillingham
 4Rebecca ForsythBracknell
 5Matthew SuggarsGillingham
52 Sophie Jones Solo Dance Trophy1Hayley EmburyMontem - Slough
 2Scott LordAlexandra Palace
 3Kirsty DeverBracknell
53 Beamish Cup1Luke ChilcottGillingham
 2Laura WalshSlough
 3Tamsyn PackBracknell
 4Jennifer HarrisGillingham
 5Kerry AustinStreatham
 6Matthew SuggarsGillingham
 7Robyn PascoeMontem - Slough
 8Scott LordAlexandra Palace
 9Helen IngramBracknell
 10Laura IngramBracknell
 11Lesley MurphyGillingham
 12Sophie TrevelyanGillingham
55 MK Dance Trophy for Couples1Tamsyn Pack
& Richard Boaden
Bracknell
 2Catherine Kempt
& Barrie Haigh
Gillingham
 3Hannah Smith
& Kieran Hopcraft
Gillingham
56 Jones Open Dance Trophy1Rebbeca Roberts
& Mervyn Flindal
Montem
 2Catherine Kempt
& Barrie Haigh
Gillingham
61 Margaret Allen Memorial Bowl1Sophie Walsh (q)Slough
 2Jessica MallenderRising Stars Sheffield
 3Amy Leigh TannerSheffield Hallamshire
 4Helen IngramBracknell
 5Kerry Ann Pounds (q)Basingstoke
 6Ursha ChavdaMontem - Slough
 7Laura IngramBracknell
 8Caroline SmithGillingham
 9Joe FoordMontem
 10Sophie JonesGillingham
 11Melissa ChanStreatham
62 Millennium Cup1Alexandra ZimblerAlexandra Palace
 2Leigh Anne RogersAlexandra Palace
 3Hayley EmburyMontem
 4Jade WhitlockBasingstoke
 5Stephanie SilverstonAlexandra Palace
 6Sophie Louise WilliamsRising Stars Sheffield
 7Hannah SmithGillingham
 8Rachel MoloneyStreatham
 9Rebecca RedmondMontem - Slough
63 Emma Allen Trophy1Laura Walsh (q)Slough
 2Luke ChilcottGillingham
 3Yvette BrownSheffield
 4Claire YoungAlexandra Palace
 5Lauren MorrisGuildford
 6Katharine Sarah OttoGuildford
 7Katie CussenSlough
 8Charlotte MalkinAlexandra Palace
64 Penwill Solo Dance Trophy1Jamie WhyteAltrincham
 2Victoria BludGuildford
 3Matthew John TaylorSheffield
 4Robyn PascoeMontem - Slough
 5Rebbeca RobertsMontem
 6Colleen StammersGillingham
65 JJR Dance Trophy1Natasha Moody (q)Guildford
 2Emma Benson (q)Slough
 3Kerry-Leanne Smith (q)Sheffield

Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS!